Životopis Jiřího Dienstbiera, kandidáta na prezdienta 2013

Jiří Dienstbier se narodil v roce 1969 ve Washingtonu. Jeho otec tam tehdy byl korespondentem Československého rozhlasu.

Patřil mezi organizátory studentského pochodu ze 17. listopadu 1989. Byl mezi zakladateli nezávislé studentské skupiny STUHA, která demonstraci spolupořádala.

Působil mezi lety 1990 a 1992 jako poslanec tehdejšího parlamentu – Federálního shromáždění. Do voleb byl na kandidátku Občanského fóra nominován za studenty. Působil jako člen branného a bezpečnostního výboru a komise 17. listopadu.

Absolvoval v roce 1997 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poté pracoval v advokacii.

V roce 2005 se stal zakládajícím členem Družstva fanoušků Bohemians. I díky němu se známý fotbalový klub podařilo zachránit z konkurzu a udržet ho jako součást historické tradice pražských Vršovic.

Je od července 2010 stínovým ministrem spravedlnosti za ČSSD. Je spoluautorem sociálnědemokratického návrhu na změny ve financování politických stran a na podporu politického vzdělávání. Podílel se na sestavení protikorupčního programu své strany.

Vedl v roce 2010 kandidátku ČSSD pro volby do zastupitelstva hl. m. Prahy. Po volbách dodržel slib daný voličům. Odmítl účast své strany v koalici s ODS. Trval na odstranění korupčních poměrů na pražské radnici.

Byl delegáty brněnského sjezdu v březnu 2011 zvolen místopředsedou ČSSD. Odpovídá za chod odborného zázemí sociální demokracie.

Uspěl v březnu 2011 v doplňovacích volbách a stal senátorem za Kladensko a část Prahy. Mandát vykonává po svém zesnulém otci, exministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi.

Má partnerku Jarku a dospělého syna Jiřího.

Zdroj - životopis Jiřího Dienstbiera:
http://www.dienstbier2013.cz/zivotopis/


Kam dál?

  • Proč kandiduji  - Proč kandiduje Jiří Dienstbier na prezidenta České republiky
  • Video  - Volební video spoty, rozhovory a zajímavé video reportáže